Ansökan om arbetspensionsrehabilitering avgörs av det pensionssystems pensionsanstalt som försäkrat mest inkomster de två senaste kalenderåren (granskningsperiod).
Granskningsperiod
När man bestämmer vilken pensionsanstalt som ska avgöra en ansökan om rehabilitering avses med två års granskningsperiod det år under vilket arbetstagaren senast har haft försäkrade arbetsinkomster under de fem åren före det år då ansökan om rehabilitering blivit anhängig och det år som omedelbart föregår året med de senaste inkomsterna.
Avgörande pensionsanstalt för arbetspensionsrehabilitering fastställs på samma sätt som för invalidpensionerna. Det år rehabiliteringsansökan blir anhängig jämställs med det år då arbetsoförmågan inträder och de fem sista kalenderåren före det år då rehabiliteringsansökan blir anhängig jämställs med granskningsperioden för rätt till pension för återstående tid vid invalidpension.
Työeläkekuntoutuksen ratkaiseva eläkelaitos määritellään samoin kuin työkyvyttömyyseläkkeissä. Kuntoutushakemuksen vireilletulovuosi rinnastetaan työkyvyttömyyden alkamisvuoteen ja kuntoutushakemuksen vireilletulovuotta edeltävät viisi kalenterivuotta työkyvyttömyyseläkkeen tulevan ajan tarkasteluaikaan.
Exempel: Bestämning av granskningsperiod
- Ansökan om arbetspensionsrehabilitering lämnas in år 2014
- Granskningsperiod: Det sista året före ansökan under vilket inkomster försäkrats och året omedelbart före detta år
- Åren som ska granskas är åren 2012 och 2013
- Inkomsterna åren 2012 och 2013: KomPL-inkomster 30 000 och ArPL-inkomster 35 000
- Rehabiliteringsansökan avgörs av en pensionsanstalt inom den privata sektorn
- Av pensionsanstalterna inom den privata sektorn har ArPL-pensionsanstalt 2 försäkrat mest inkomster inom den privata sektorn
- ArPL-pensionsanstalt 2 kan komma överens med ArPL-pensionsanstalt 1 om vilken pensionsanstalt som är avgörande pensionsanstalt beträffande arbetspensionsrehabiliteringen
När utgår man inte från inkomsterna vid fastställandet?
Oberoende av inkomsternas belopp avgörs rehabiliteringsansökan i vissa situationer alltid av Keva, Sjömanspensionskassan eller LPA.
Keva som avgörande pensionsanstalt
Oberoende av inkomsternas belopp är Keva avgörande pensionsanstalt om
- ansökan lämnas in medan ett tjänsteförhållande eller anställningsförhållande inom den offentliga sektorn pågår (en pensionsanstalt inom den offentliga sektorn bedömer den yrkesbaserade arbetsoförmågan) eller
- arbetstagaren har bibehållit rätten till tilläggspension eller en personlig pensionsålder enligt arbetspensionslagarna för den offentliga sektorn.
Familjevårdare, närståendevårdare, förtroendevalda eller de som arbetar på grundval av ett uppdrags- eller konsultavtal arbetar inte i ett tjänste- eller anställningsförhållande. Inom staten betraktas exempelvis nämndemän och delegationsmedlemmar som förtroendevalda och därmed jämförbara.
Sjömanspensionskassan som avgörande pensionsanstalt
Oberoende av inkomsternas belopp är Sjömanspensionskassan avgörande pensionsanstalt om
- sökanden har rätt att gå i ålderspension i en lägre pensionsålder enligt SjPL och
- sökanden inte har ett fortgående arbete inom den offentliga sektorn när ansökan blir anhängig och
- sökanden inte har rätt till tilläggspension eller en personlig pensionsålder inom den offentliga sektorn.
LPA som avgörande pensionsanstalt
Oberoende av inkomsternas belopp är LPA avgörande pensionsanstalt om
- sökanden när ansökan görs har rätt till avträdelsepension (16/1974) enligt lagen om avträdelsepension (16/1974) eller
- till avträdelsestöd enligt lagen om avträdelsestöd för lantbruksföretagare (1293/1994) eller lagen om stöd för upphörande med att bedriva jordbruk (612/2006).
LPA är inte avgörande pensionsanstalt om
- arbetstagaren har bibehållit sin rätt till tilläggspension eller till en personlig pensionsålder enligt arbetspensionslagarna för den offentliga sektorn
- rehabiliteringsansökan lämnas in när ett offentligt anställnings- eller tjänsteförhållande fortgår eller
- sökanden har rätt att gå i ålderspension vid en sänkt pensionsålder enligt SjPL.
Överenskommelse om avgörande pensionsanstalt vid en rehabiliteringsansökan
Pensionsanstalterna kan komma överens om vilken pensionsanstalt som fungerar som avgörande pensionsanstalt i ett rehabiliteringsärende. En överenskommelse rekommenderas i de fall där det som rehabiliteringsmetod övervägs arbetsplatsrehabilitering hos en arbetsgivare som försäkrat ett anställnings- eller tjänsteförhållande som fortgår medan rehabiliteringsärendet handläggs.
Med arbetsplatsrehabilitering avses i situationer med överenskommelse arbetsträning eller arbetsprövning hos en sådan arbetsgivare hos vilken rehabiliteringssökanden fortfarande är anställd när rehabiliteringsärendet utreds.
Mera
Exempel: Avgörande pensionsanstalt är den där sökanden varit försäkrad under det år då ansökan gjorts
- Rehabiliteringsansökan görs 15.5.2014.
- Arbetsgivarens ArPL-försäkring har 1.1.2014 överförts till pensionsanstalt 2.
- Mest inkomster har under granskningsperioden försäkrats i pensionsanstalt 1.
I den maskinella styrningen av ansökan styrs rehabiliteringsansökan till pensionsanstalt 1. Pensionsanstalt 1 och 2 kan komma överens om att arbetspensionsrehabiliteringsärendet avgörs av pensionsanstalt 2.
En överenskommelse rekommenderas i de fall där den anstalt som annars skulle fastställas som rehabiliterande anstalt är en annan än den anstalt där sökanden är försäkrad för det fortlöpande arbetet. Pensionsanstalten måste i överenskommelsesituationer meddela sökanden i vilken pensionsanstalt ärendet behandlas.
Syftet med överenskommelse är att ett rehabiliteringsärende som planeras som arbetsplatsrehabilitering kan skötas i den pensionsanstalt, där den arbetsgivare som erbjuder arbetsplatsrehabiliteringen har tecknat arbetspensionsförsäkringen för sina arbetstagare. Planen för arbetsplatsrehabiliteringen bör uppges i ansökningsblanketten eller i en rehabiliteringsplan som medföljer som bilaga. Som bilagor kan till exempel finnas en plan för arbetsprövningen som utarbetats av företagshälsovården och arbetsplatsen gemensamt.
Innan ansökningarna överförs från en pensionsanstalt till en annan, förhandlar pensionsanstalterna om i vilken pensionsanstalt det är ändamålsenligt att behandla ansökan. Då ansökan överförs till en annan pensionsanstalt, antecknas i följebrevet uppgifter om anställningens ikraftvarande, planen för arbetsplatsrehabiliteringen samt uppgiften om i vilken anstalt försäkringen är fortlöpande.
Det rekommenderas att den pensionsanstalt som inlett rehabiliteringen sköter rehabiliteringen ända till slut, även om det efter arbetsplatsrehabiliteringen behövs andra rehabiliteringsmetoder.
Ansökan om invalidpension efter att det har getts ett beviljande förhandsbeslut om rehabilitering eller stödet till rehabiliteringen redan har inletts
Om ett förhandsbeslut om arbetsplatsrehabilitering har getts till rehabiliteringsansökan eller stödjandet av arbetsplatsrehabiliteringen redan har påbörjats, kan pensionsanstalterna komma överens om att invalidpensionsansökan behandlas av den pensionsanstalt som har fattat beslut om rehabiliteringsansökan. På så sätt kan sökanden fortsätta sköta sitt rehabiliterings- och pensionsärende med samma pensionsanstalt.
Arbetsplatsrehabilitering efter avslag på ansökan om invalidpension
Pensionsanstalterna kan komma överens om att arbetsplatsrehabiliteringen sköts av den pensionsanstalt som försäkrat den fortlöpande anställningen, även om beslutet om avslag av invalidpension har getts av någon annan pensionsanstalt. I dessa situationer där rehabiliteringsansökan överförs till den anstalt som försäkrar det fortlöpande arbetet ska man i fall där överföring av ansökan planeras alltid diskutera med den andra pensionsanstalten.
I dessa situationer finns det skäl att vänta tills besvärstiden för invalidpensionsbeslutet har gått ut. Som ett resultat av diskussionerna mellan anstalterna kan rehabiliteringen skötas av den pensionsanstalt som har försäkrat det fortlöpande anställnings- eller tjänsteförhållandet, även om invalidpensionsbeslutet överklagats.
Invalidpensions- och rehabiliteringsansökan handläggs samtidigt
Om invalidpensionsansökan och rehabiliteringsansökan handläggs samtidigt och det inte är fråga om arbetsplatsrehabilitering, avgörs båda ansökningarna av den pensionsanstalt som fattar invalidpensionsbeslutet.
En pensionsanstalt som får en rehabiliteringsansökan ska efter att ansökan inkommit ta reda på om ett rehabiliteringsärende/invalidpensionsärende är anhängigt och vid behov överföra ansökan till rätt pensionsanstalt utan onödiga dröjsmål.
Pensionsanstalten som givit beslutet om invalidpension ger ett beslut om rehabilitering ända till det att invalidpensionsbeslutet vunnit laga kraft.
Den avgörande pensionsanstalten för rehabiliteringsansökan fastställs enligt situationen vid den tidpunkt då ansökan görs och granskningstiden för inkomsterna för invalidpensionen fastställs enligt det år då arbetsoförmågan inträdde. Detta kan leda till att den avgörande pensionsanstalten för invalidpensionsansökan i vissa situationer är en annan pensionsanstalt än den arbetspensionsanstalt som avgör ansökan om arbetspensionsrehabilitering.
I samband med handläggningen av invalidpensionsansökan ska pensionsanstalten alltid reda ut möjligheterna till rehabilitering. I dessa situationer är det ändamålsenligt att handlägga invalidpensionsärendet och ansökan om arbetspensionsrehabilitering som en helhet i en pensionsanstalt. På så sätt undviker man exempelvis situationer där ansökningar överförs i onödan, när ett beslut om avslag på ansökan om invalidpension ändras genom besvärsinstansens beslut till beviljande av pension och pensionen ska betalas med rehabiliteringstillägg.
Avgörande pensionsanstalt, då den sökande är invalidpensionär
Arbetspensionsrehabiliteringsansökan av en person som får invalidpension avgörs av den pensionsanstalt som betalar invalidpension. Denna pensionsanstalt betalar rehabiliteringstillägget som läggs till pensionen för rehabiliteringstiden.
Om invalidpensionen har beviljats från flera pensionsanstalter, avgörs rehabiliteringsärendet i allmänhet av den pensionsanstalt som svarar för utbetalningen av den huvudsakliga pensionen. Om invalidpensionen har beviljats av flera olika pensionsanstalter, beviljar var och en av de betalande anstalterna ett rehabiliteringstillägg till den pension som den betalar ut.
Pensionsanstalt som avgör rätten till rehabilitering när ansökan om fortsatt rehabiliteringsstöd avslås
Om rehabiliteringsstödet beviljats av en VILMA-anstalt, är det samma pensionsanstalt som också fattar beslut om rätten till rehabilitering samt beslut om rehabiliteringspenning.
Om VILMA-förfarande inte tillämpats på rehabiliteringsstödet, ges beslutet om rätt till rehabilitering samt beslutet om rehabiliteringspenning efter det att perioden med rehabiliteringsstöd har gått ut av den pensionsanstalt som har försäkrat det huvudsakliga arbetet.
Avgörande pensionsanstalt, när rehabiliteringspenning beviljas på tidigare grunder
Om rehabiliteringspenningen beviljas på tidigare grunder, är den avgörande pensionsanstalten den pensionsanstalt som beviljat den tidigare invalidpensionen eller rehabiliteringspenningen.
Om sökanden har arbetat efter att invalidpensionen eller rehabiliteringspenningen upphört, kan pensionsanstalterna komma överens om vilken pensionsanstalt som avgör arbetspensionsrehabiliteringen. Det kan vara ändamålsenligt med överenskommelse exempelvis i de situationer där arbetet har varit långvarigt och arbetsplatsrehabilitering är en lämplig arbetspensionsrehabiliteringsmetod.