En företagare som har försäkrats enligt FöPL kan hålla sin FöPL-försäkring i kraft
- om vederbörande för högst ett år åker för att bedriva företagarverksamhet i ett icke-avtalsland och
- vederbörande anses vara bosatt i Finland, även om han eller hon tillfälligt vistas utomlands.
För att en företagare under tillfälligt utlandsarbete ska kunna hålla sin FöPL-försäkring i kraft ska företagaren före utresan ha varit FöPL-försäkrad i Finland i minst fyra månader.
Huruvida en företagare kan anses vara bosatt i Finland prövas av arbetspensionsanstalten i enlighet med anvisningen Försäkring av utländska företagare.
Om en företagare åker utomlands tills vidare kan företagaren inte hålla sin FöPL-försäkring i kraft ens under det första året.
Exempel: Tillsvidarearbete som företagare i Ryssland
En företagare som har bedrivit företagarverksamhet i Finland flyttar till Ryssland tills vidare och fortsätter sin företagarverksamhet där. Företagaren kan inte FöPL-försäkra sig i Finland. FöPL-försäkringen upphör vid utflyttningen till Ryssland.
En företagare som inte har bedrivit företagarverksamhet i Finland när företagaren åker till ett icke-avtalsland kan inte FöPL-försäkra sig under utlandsarbetet fastän
- utlandsarbetet är kortvarigt och varar i mindre än ett år och
- företagaren är bosatt i Finland och har för avsikt att återvända till Finland.
Arbete i Finland och ett icke-avtalsland
En företagare som är bosatt i Finland och som arbetar i både Finland och ett icke-avtalsland ska FöPL-försäkras i fråga om arbetet i vartdera landet.
Om en företagare inte är bosatt i Finland kan företagarens företagarverksamhet inte alls försäkras i Finland.
Huruvida en företagare kan anses vara bosatt i Finland prövas av arbetspensionsanstalten i enlighet med anvisningen Försäkring av utländska företagare.