Med tanke på partens rättsskydd är det viktigt att beslutet motiveras. Enligt grundlagen har individen lagstadgad rätt att få motiverade beslut.
Beslutet ska motiveras och följande faktorer ska anges i motiveringen:
- vilka omständigheter och utredningar som har påverkat avgörandet
- de omständigheter som huvudsakligen påverkat prövningen av ärendet och de slutsatser som dragits utifrån dessa omständigheter, om pensionsanstalten avslår förmånsansökan helt eller delvis och beslutet till centrala delar grundar sig på medicinska omständigheter
- tillämpade bestämmelser.
Beslutet ska alltså motiveras med faktamotiv och anges vilken rättslig betydelse de har tillskrivits. Som fakta kan endast omständigheter som omedelbart stöder beslutets slutresultat anges.
Av ett avslag i huvudsak baserat på medicinska omständigheter ska det framgå hur helhetsbedömningen av nedsättningen av sökandens arbetsförmåga och sökandens återstående förmåga att förvärva inkomster har gjorts och varför man kommit fram till ett visst slutresultat. En bedömning gjord av pensionsanstaltens sakkunnigläkare är ett led i den övergripande prövningen av förmånsärendet och denna bedömning ska därför framgå av pensionsanstaltens beslut.
I motiven ska dessutom anges de rättsliga grunder som avgörandet bygger på. Bestämmelsernas centrala innebörd kan framställas antingen genom att skriva in lagrummet i motiveringen eller genom en fritt formulerad förklaring. En tydlig och konsekvent framställning av bestämmelserna kan kräva att man redogör för dem.
En huvudregel är också att myndigheten yttrar sig om sökandens alla yrkanden i beslutet. Bevisprövningen behöver dock inte motiveras, och därför behöver det i beslutet inte anges varför ett visst omtvistat ärende har ansetts ha en viss innebörd. Om t.ex. två personers vittnesbörd om en anställning inte är tillräckligt för att bevisa att anställningsförhållandet existerar, räcker det att i beslutet nämna att det inte finns tillräckliga bevis på anställningsförhållandet.
Motiveringen ingår antingen i den egentliga beslutsdelen eller i en bilaga, t.ex. en kalkyl. En sådan bilaga kan betraktas som en fast del av förvaltningsbeslutet, även om det är fråga om en formellt sett separat handling.
Motiveringen ska vara tillräckligt tydlig och detaljerad, så att sökanden förstår vilken beslutsfattarens ståndpunkt i ärendet är och på vilken grund avgörandet har träffats. Tillbörlig och tydlig motivering ökar förtroendet för innehållet i avgörandena och minskar onödigt ändringssökande.
Motiveringen har stor betydelse med tanke på utnyttjandet av rätten att söka ändring. Motiveringen ger sökanden information om bl.a. vilka omständigheter det lönar sig att föra fram i en eventuell besvärsskrift eller vilket slags ny information sökanden bör skaffa.
Till besvärsinstanserna förmedlar motiveringen information om vilka omständigheter pensionsanstalten har fäst uppmärksamhet vid när den träffat avgörandet och vilken betydelse den har tillmätt dem. Skyldigheten att motivera beslut accentueras särskilt i följande fall:
- avslag eller partiellt avslag
- förpliktande beslut
- beslut som innebär att vedertagen praxis ändras.
God förvaltningssed förutsätter att motiveringen av ett beslut vid behov förklaras för en part även efter att beslutet har getts. Detta får dock inte ersätta motiveringen i det egentliga beslutet, utan närmast komplettera den. Målet är att det egentliga beslutet motiveras så tydligt och begripligt att det inte uppstår behov av att förklara saken efteråt.
Ingen motiveringsskyldighet
Motiveringen i beslutet kan utelämnas om ett viktigt allmänt eller enskilt intresse förutsätter att beslutet meddelas omedelbart, och det inte handlar om ett avslag eller partiellt avslag i huvudsak baserat på medicinska omständigheter. Motivering kan inte utelämnas enbart av den orsaken att en motivering av beslutet avsevärt skulle fördröja beslutsfattandet. När man överväger att lämna bort motiveringen bör man eftersträva att beakta olika intressen i ärendet på ett rättvist sätt.
Beslutet behöver inte heller motiveras när ett yrkande som inte gäller någon annan part godkänns genom beslutet och ingen annan har rätt att söka ändring i beslutet. I fråga om positiva beslut räcker det med att man hänvisar till lagen och de bestämmelser som beslutet grundar sig på.
Dessutom kan motivering utelämnas när motivering av någon annan särskild orsak är uppenbart onödig, och det inte handlar om ett avslag eller partiellt avslag i huvudsak baserat på medicinska omständigheter. Huruvida motivering är onödig ska bedömas från fall till fall med hänsyn till partens rättsskydd och behov av information.
Om beslutet innebär en väsentlig ändring av vedertagen praxis, ska motivering dock ges även i ovan avsedda situationer.