Ohjeen aiheeseen liittyvät säännösviittaukset on päivitetty.
Voimassa 01.01.2017 - 30.06.2017
Soveltamisohje, Julkaisuaika 01.01.2017 Julkisuus: Julkinen
Ohjeen aiheeseen liittyvät säännösviittaukset on päivitetty.
Tavallisessa tiedoksiannossa asianosaisen katsotaan saaneen päätöksestä tiedon 7. päivänä sen päivän jälkeen, jona päätös on postitettu asianosaisen ilmoittamaan osoitteeseen, jos muutoksenhaun yhteydessä ei muuta näytetä.
Hallintolain yleissäännöksen mukaan vastaanottajan katsotaan saaneen asiasta tiedon 7. päivänä kirjeen lähettämisestä, jollei muuta näytetä.
Asianosainen voi osoittaa saaneensa asiasta tiedon 7 päivää aiemmin tai myöhemmin. Asianosainen voi myös osoittaa, ettei ole saanut lainkaan tietoa asiasta, jolloin asianosaiselle lähetetään uusi asiakirja valitusosoituksineen.
Viranomaisen tietoon asian katsotaan tulleen kirjeen saapumispäivänä.
Tavallisessa sähköisessä tiedoksiannossa asiakirja katsotaan annetun tiedoksi 3. päivänä viestin lähettämisestä, jollei muuta näytetä.
Kun käytetään saantitodistusmenettelyä, tiedoksiannon katsotaan tapahtuneen saantitodistuksen osoittamana aikana.
Sijaistiedoksiannossa tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen 3. päivänä sijaistiedoksiantoa koskevan tiedoksiantotodistuksen osoittamasta päivästä.
Kirjattuna kirjeenä toimitetusta asiakirjasta katsotaan saadun tiedon sinä päivänä, jona asiakirja on luovutettu asianosaiselle.
Todisteellisessa sähköisessä tiedoksiannossa asiakirja katsotaan annetun tiedoksi, kun asiakirja on noudettu viranomaisen osoittamalta yhteydeltä.
Jos asiakirjaa ei ole noudettu 7 päivän kuluessa viranomaisen ilmoituksesta, tiedoksiannossa noudatetaan, mitä tiedoksiannosta muualla yleislaeissa tai erityislaeissa säädetään.
Yleistiedoksiannossa tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen 7. päivänä ilmoituksen julkaisemisesta virallisessa lehdessä.